Obecně
Z hlediska surovin se zaměřuji na osm hlavních skupin, které se v restauracích běžně používají. Jedná se o:
1) Zeleninu a ovoce
2) Suroviny z rozvojových zemí
3) Maso
4) Ryby
5) Drůbež a vejce
6) Mléčné produkty
7) Trvanlivé potraviny
8) Nápoje
Zelenina a ovoce
Zelenina a ovoce by měly v ideálním případě pocházet z ekologického zemědělství, být lokální a sezónní. Neměly by podléhat přísným estetickým standardům, které se na většinu produkce uplatňují. Restaurace by měla rovněž podporovat biodiverzitu a na menu zařadit tradiční, dnes již často zapomenuté odrůdy plodin. Pokud to okolnosti dovolují, je také žádoucí využívat i jiné kanály získávání rostlinné produkce – například alespoň část plodin vlastnoručně pěstovat, případně sbírat a využívat ty divoce rostoucí.
Suroviny z rozvojových zemí
U surovin pocházejících ze zemí globálního jihu je zásadním aspektem férovost jejich produkce. Minimálně u kávy, kakaa, čokolády, čaje, třtinového cukru a banánů by proto měl být automatickým předpokladem certifikát fairtrade. Portfolio těchto produktů je však mnohem širší, „férové“ by mělo být rovněž například další tropické ovoce, džusy, víno, květiny, bavlna, koření či rýže. Fairtrade certifikát však není jedinou značkou, podle které se dá v případě surovin z rozvojových zemí orientovat. U kávy připadá rovněž v úvahu systém direct trade (neboli obchod „napřímo) či certifikace „Bird Friendly“, další produkty mohou být značeny logem Rainforest Alliance či UTZ Certified.
Maso
Stejně jako ovoce a zelenina by mělo také maso pocházet z ekologického zemědělství. Jedná se totiž o k životnímu prostředí nejšetrnější, jasně stanovený a přísně hlídaný způsob chovu zvířat, který zároveň zajišťuje určitou míru etických standardů. Restaurace by měla ideálně nakupovat celá zvířata a využívat z nich vše, do posledního kousku – v souladu s filosofií „nose to tail“ neboli „od čumáčku po ocásek“. Žádoucí je také využívání lokální zvěřiny. V žádném případě by se však nemělo jednat o jakýkoli z ohrožených druhů zvířat. Množství masa na menu by mělo být cíleně redukováno ve prospěch surovin s nižší environmentální stopou.
Ryby
Také u ryb platí kritérium co největší lokálnosti. V našich podmínkách by tudíž měly být upřednostňovány ryby sladkovodní, české, ideálně z šetrných, ekologických chovů. Co se týče ryb mořských, existují certifikace, které by měly zaručovat jejich udržitelný původ a způsob lovu (i když proti těmto certifikátům zaznívá kritika). Jedná se například o MSC neboli Marine Stewardship Council nebo certifikát Friend of the Sea. Samozřejmě by se nemělo jednat o druhy, které jsou vedeny jako zakázané.
Další živočišné produkty
Stejné principy, jako v kategorii masa, platí také pro další živočišné produkty, jako drůbež, vejce a mléčné výrobky. Ty by měly ideálně pocházet z ekologického zemědělství, které zajišťuje environmentální i etické standardy.
Trvanlivé potraviny
U trvanlivých a suchých potravin by měly být rovněž preferovány ty, pocházející z lokální, ekologické produkce. Restaurace by se měly snažit vyhýbat palmovému oleji a produktům, v nichž je tento olej obsažen.
Nápoje
Zákazník by měl mít možnost vybrat si mezi nápoji kohoutkovou vodu (ale ne nutně zadarmo). V další nabídce by měly figurovat zejména čepované a rozlévané nápoje či nápoje vlastní výroby, u kterých je minimalizováno množství obalů. Měli by být preferováni odpovědní producenti, například s bio certifikací, a také ti, co nápoje distribuují ve vratných obalech. Podnik by měl rovněž myslet na nakládání s ledem, které by mělo být co nejšetrnější.
Jednotlivá kritéria podrobněji
Ekologické zemědělství
Ekologické zemědělství je v současnosti k životnímu prostředí nejšetrnějším, zákonem definovaným, způsobem produkce potravin. Také proto, že se snaží naplňovat jak ekologické, tak ekonomické a sociální cíle. Mezi jeho hlavní pozitiva patří:
- ekonomická výhodnost z dlouhodobého hlediska
- ochrana životního prostředí a biodiverzity
- ochrana zdrojů podzemní vody, snížení znečištění vody povrchové
- úspora energie a neobnovitelných zdrojů surovin a energie
- snížení nadprodukce
- zlepšení kvality potravin a zdravotního stavu populace
- zavedení nového perspektivního produktu (biopotraviny) pro náš i zahraniční trh
- udržení přírodního rázu krajiny a stability osídlení
Zdroj: Urban a Šarapatka. 2003. Ekologické zemědělství, učebnice pro školy i praxi, I. díl
Kritérium o původu surovin z ekologického zemědělství v sobě zahrnuje velké množství dílčích kritérií, které jsou díky bio certifikaci jednoduše ohlídatelné. Nejde zde však primárně o přítomnost bio zebry na etiketě produktu. I surovina, která certifikát nenese, může být stejně kvalitní, nebo i kvalitnější, zdravější, k životnímu prostředí ohleduplnější a tudíž udržitelnější než ta, která bio certifikát obdržela. Z principu tudíž u tohoto kritéria záleží hlavně na naplnění podstaty ekologické produkce. Pokud má restaurace vlastní dodavatele, kteří hospodaří ekologicky a ohleduplně a jimž v jejich poctivosti plně věří, může jít teoreticky certifikát stranou.
Lokálnost
„Lokálnost“ produktů může být značně vágním a subjektivním kritériem. Pro někoho znamenají lokální potraviny jídlo vypěstované doslova „za humny“, pro někoho může tento termín znamenat i produkci v rámci zemí EU. V každémm případě je třeba uvážit místní specifika a možnosti. V některých málo úrodných zemích či oblastech může být téměř nemožné získat dostatek lokálních potravin v okruhu 100 km, v jiných může být zajištěn i v řádu jednotek kilometrů. Obecně by se dalo říct, že čím blíže byla daná surovina vypěstována, tím lépe.
Podle terminologie Evropské komise můžeme za lokální potravinové systémy považovat ty, u nichž se produkce, zpracování, nákup, prodej a spotřeba potravin odehrává v rámci určité limitované oblasti. Ve většině případů se jedná o rádius 20 až 100 km. S lokálností souvisí rovněž termín „krátký dodavatelský řetězec“, který je tvořen minimálním počtem prostředníků – ideálním příkladem je tak přímý kontakt mezi producentem a konzumentem.
Bylo by možní zajímavé zkusit fungovat lokálně opravdu do důsledků, snaha obejít se bez většiny druhů koření, kávy, čaje nebo třeba kakaa a čokolády by však pravděpodobně byla pro většinu restaurací příliš velkou obětí. Zajímavým návrhem kompromisního řešení je tzv. Foodzone model, který byl vytvořen pro restauraci hotelové školy v Maastrichtu. Tento model se skládá z pěti soustředných kruhů, značících jednotlivé zóny původu surovin – od nejbližšího vnitřního (tvořeného čerstvými bylinkami) až po globální vnější kruh (který pojímá potraviny jako je rýže, koření či tropické ovoce). Je pak na každé restauraci, jakou procentuální hodnotu z celkového objemu využívaných surovin si pro každou zónu stanoví – a jak vysoko tudíž postaví vlastní laťku lokálnosti.
Sezónnost
S lokálností potravin je neodmyslitelně spjata také sezónnost, neboť potraviny přirozeně vypěstované v místních podmínkách automaticky reflektují sezónní specifika. Nakupování sezónních potravin znamená možnost maximálně využívat lokální zdroje v průběhu celého roku a zároveň snižuje potřebu uměle prodlužovat trvanlivost produktů prostřednictvím chemických prostředků a další přidané energie. Sezónní ingredience rovněž nevyžadují vysoké energetické vstupy pro pěstování ve vyhřívaných sklenících.
Menu postavené na sezónních ingrediencích má vysokou edukativní hodnotu pro spotřebitele a pomáhá podporovat využívání tradičních surovin, technik zpracování a zachovávání místní kultury. V neposlední řadě jsou sezónní potraviny často levnější díky lepší dostupnosti, minimálnímu transportu a nízkým nákladům na skladování a balení. Využívání sezónních ingrediencí navíc znamená přípravu jídla z těch aktuálně nejčerstvějších a chuťově nejbohatších plodin, kterě daně období a lokalita nabízí.
Respektování sezónnosti v restauraci zpravidla znamená častější změny na jídelním lístku právě s ohledem na dostupnost surovin. Stálé menu se většinou mění s ohledem na roční období a často je doplněno o krátkodobější nabídku (například sezónní, týdenní či denní), která je schopna pružně reagovat na to, co producenti aktuálně nabízí.
Křivé potraviny
Jak uvádí nedávná studie organizace Zachraň jídlo, která se problematice tzv. „křivých potravin“ v České republice věnuje, kvůli nevyhovujícímu vzhledu se ročně vyhodí až 20% zemědělské produkce. Jedná se o ovoce a zeleninu, které kvůli nestandardnímu vzhledu nevyhovuje přísným estetickým požadavkům obchodních řetězců a dalších subjektů, jenž tyto potraviny vykupují od farmářů. Důvodů pro vyřazení nevyhovující produkce je mnoho – od nesprávné barevnosti, tvaru či zakřivení až po příliš malé či velké rozměry. Navzdory tomu, že výživová hodnota těchto plodin je naprosto srovnatelná s těmi, které se na pulty obchodů dostanou, většina nevyhovující produkce je buď zaorána přímo na poli nebo zkompostována.
Potenciál pro využití křivého ovoce a zeleniny je značný, velký prostor mají v tomto prřípadě rovněž restaurace a další veřejná stravovací zařízení. Hlavní motivací zde může být nejen přispění ke snížení plýtvání potravinami a všech negativních environmentálních dopadů, které s tímto problémem souvisí, ale rovněž zpravidla nižší cena křivé produkce a potenciální atraktivita tohoto přístupu pro zákazníky.
Biodiverzita
Vysoká míra biologické rozmanitosti (neboli biodiverzity) a její zachování je jedním ze základních cílů ochrany přírody i předpokladů pro trvalou udržitelnost. Její úbytek úzce souvisí s podobou našeho potravinového systému a se způsobem hospodaření v krajině. Mezi jeden z nejviditelnějších dopadů konvenčního zemědělství patří právě devastace krajiny a snížení genetické a druhové diverzity. Nejlepší předpoklady pro zachování vysoké biologické rozmanitosti má ekologické zemědělství – zejména díky nepoužívání chemických pesticidů a umělých hnojiv, mnohostranným a variabilním osevním postupům, velkému přísunu organické hmoty do půdy, velkému podílu travních porostů, přirozených luk a pastvin, malým biotopům a větší různorodosti ekosystémů a okrajových zón.
Na světě existuje okolo čtvrt milionu jedlých druhů rostlin, využívány jsou však pouhé 3 %. Moderní zemědělství je ještě více selektivní, v současnosti je postaveno na 150 hlavních druzích a pouhých dvanáct z nich tvoří tři čtvrtiny všeho jídla na světě. Zároveň více než polovina celosvětově zkonzumovaných kalorií pochází jen ze tří plodin – rýže, pšenice a kukuřice.
Je proto důležité podporovat biodiverzitu na našich farmách a talířích, jinak ztratíme většinu původních druhů rostlin i živočichů, které se v našich podmínkách v zemědělství po staletí využívaly – a které jsou tudíž ideálně adaptované na místní prostředí a mnohem odolnější než „globální odrůdy“. Využívání dnes již často zapomenutých druhů a odrůd navíc může být velmi zajímavé nejen pro kuchaře, ale rovněž pro konzumenta, který tak ozvláštní svůj jídelníček o dříve nepoznané potraviny.
Podpora zvyšování biodiverzity ze strany restaurací by měla být založena zejména na snaze vyhledávat málo využívané či téměř zapomenuté druhy rostlin a živočichů, pracovat s nimi, zařazovat je na menu, prezentovat je tak veřejnosti a podporovat jejich návrat na české farmy. Toto kritérium jde ruku v ruce s ekologickým způsobem hospodaření a podporou malých a lokálních producentů, neboť právě ekologické zemědělství v malém měřítku je pro biologickou rozmanitost nejpříhodnější.
Fair trade
“Fair trade je způsob obchodu, který poskytuje pěstitelům, zaměstnancům a řemeslníkům ze zemí globálního Jihu možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Výrobci v rámci systému fair trade dostávají za svou práci výkupní cenu, která odpovídá nákladům na pěstování či výrobu a zároveň umožňuje důstojné živobytí.” (NaZemi)
Hlavními principy fair trade jsou:
- výkupní cena odpovídající nákladům udržitelné produkce a důstojného živobytí
- dlouhodobé obchodní vztahy
- dodržování úmluv Mezinárodní organizace práce (ILO)
- zákaz nucené a dětské práce
- dlouhodobě udržitelný rozvoj místních komunit
- kontrolované využívání pesticidů a další zemědělské chemie
- zákaz využívání geneticky modifikovaných plodin
- šetrnější přístup k využívání přírodních zdrojů
Udržitelná restaurace by měla dbát na to, aby produkty pocházející z rozvojových zemí nesly certifikaci férového obchodu. Jedná se zejména o kávu, čaj, kakao, čokoládu a třtinový cukr, které se u nás již dají koupit bez větších obtíží a měly by tudíž nést značku Fairtrade ve 100% případů. O trošku problematičtější je situace s banány, férové se zpravidla nedají v běžných obchodních řetězcích sehnat a poskytuje je pouze několik specializovaných prodejen či online obchodů. Portfolio produktů zemí globálního Jihu, které by měly pocházet z férových podmínek, je samozřejmě mnohem širší. V ideálním prřípadě by mělo být certifikováno také veškeré tropické ovoce a z něj vyrobené džusy, víno, koření, rýže, ale také květiny či bavlna.
Ekologický chov zvířat
Chov zvířat může mít pro správně fungující zemědělský systém obrovský přínos, musí však být realizován udržitelně a s ohledem na všechny ostatní části tohoto systému. Základním předpokladem ekologické živočišné produkce proto je, že by neměla znečišťovat životní prostředí; měla by zachovávat úzký vztah k půdě; volit vhodné víceleté programy střídání plodin a vykrmování zvířat vlastními ekologicky vypěstovanými plodinami; zajišťovat zvířatům maximální přístup na otevřená prostranství nebo pastviny; měla by dodržovat přísné normy v oblasti dobrých životních podmínek zvířat; uspokojovat jejich druhově specifické etologické potřeby; správnou péčí předcházet nákazám; a rovněž vybírat plemena s ohledem na jejich schopnost přizpůsobovat se místním podmínkám.
Současné intenzivní metody chovu zvířat jsou vysoce náročné na zdroje a mají obrovský negativní dopad na životní prostředí a klimatickou změnu. Živočišná produkce je globálně odpovědná za 14,5 % všech člověkem vyprodukovaných emisí skleníkových plynů. Největším emitentem je v tomto sektoru produkce hovězího masa a mléka, s 39–45 % podílem. Problematický je rovněž fakt, že hospodářská zvířata zkonzumují velké množství krmiva. Celých 33 % celosvětové zemědělské půdy je zabráno plodinami určenými pro zvířata, zejména kukuřicí a sójou. Velká část z nich se nalézá v Amazonii.
Co se týče spotřeby vody, na vyprodukování jednoho kilogramu hovězího masa je potřeba více než 15 tisíc litrů vody, vepřového přibližně 6 tisíc a kuřecího více než 4 tisíce litrů. Samozřejmě záleží na způsobu a místě produkce, v globální součtu však hospodářská zvířata stojí za celými 8 % spotřeby vody, což je, zejména s ohledem na její stále kritičtější nedostatek, významné číslo.
Výše zmíněná fakta jsou jen krátkým a velmi omezeným vhledem do značně široké a komplikované problematiky živočišné výroby. I z těchto dat je však zřejmé, že současný intenzivní model chovu zvířat za účelem produkce potravin není udržitelný. Mělo by tudíž být v zájmu restaurací získávat maso a živočišné výrobky z odpovědnějších zdrojů – ideálně z ekologického zemědělství. A rovněž celkově snižovat jeho spotřebu.
Certifikace ryb
Udržitelnost rybolovu a chovu ryb je podrobně stanovena certifikačními orgány, které se touto problematikou zabývají. Nejznámějším z nich je Marine Stewardship Council (MSC), který stojí na třech hlavních principech:
1) Zajištění udržitelné úrovně stavu ryb tak, aby byla zachována schopnost jeho obnovy a rybaření mohlo na náhlé poklesy stavů reagovat a případně snížit intenzitu své činnosti.
2) Minimalizaci negativních dopadů na životní prostředí a zachování původní struktury, funkce, produktivity a diverzity ekosystému, zejména předcházením tzv. „bycatch“, neboli nezamýšleného výlovu jiných druhů, než které jsou cílem lovu.
3) Efektivních rybářských praktikách, které jsou v souladu se zákonem a zároveň flexibilní v odpovědi na měnící se vnější podmínky.
Alternativou k MSC je certifikace společnosti Friend of the Sea, která stojí na podobných principech. Jejich kritéria udržitelnosti rybolovu vyžadují nepřetěžování zdrojů nad míru jejich obnovy; minimální vliv rybaření na mořské dno; selektivní rybářské praktiky s maximálně 8% podílem odpadu; žádný „bycatch“ druhů uvedených na seznamu ohrožených druhů IUCN; soulad se zákonem stanovenými požadavky pro rybolov; efektivní využívání energie a fosilních paliv a jeho setrvalé zlepšování; odpovědné nakládání s odpadem; a společenskou odpovědnost.
Udržitelná restaurace by proto měla používat ryby, které pocházejí z certifikovaných, udržitelných zdrojů. Navzdory tomu, že certifikační systémy nejsou dokonalé (kritizuje je například organizace Greenpeace a upozorňuje na mnohé jejich nedostatky), se jedná o doposud nejlepší jasně definovaný přístup, jak zajistit vyšší udržitelnost rybích produktů.
Doplňujícím zdrojem informací o udržitelnosti ryb na našich talířích mohou být právě zdroje Greenpeace, která vydala „Průvodce šetrným nakupováním ryb“, v němž se snaží brát v potaz i všechny aspekty, které dosavadní platné certifikace opomíjejí.
Palmový olej
Velkým tématem posledních let se stalo využití palmového oleje v potravinářství a environmentální i sociální dopady jeho produkce. Palmový olej má na svědomí rozsáhlou destrukci tropických lesů, odlesňování, ztrátu biodiverzity i porušování práv místních komunit a ilegální zábory jejich půdy. Nehledě na to, že se jedná o surovinu dováženou z opačného konce světa, která je však v naprosté většině případů nahraditelná jiným typem oleje. Tato komodita by tudíž v ideálním případě neměla být v našich končinách používána vůbec. Existuje však platforma, která se věnuje certifikaci udržitelně pěstovaného palmového oleje – Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO). Pokud je použití palmového oleje či výrobků, které tuto surovinu obsahují, z jakéhokoli důvodu nevyhnutelné, je lepší vybírat ty, které nesou certifikaci RSPO „Certified Sustainable Palm Oil“.
Také RSPO je však kritizována za nedostatky v certifikaci a neschopnost udržitelné principy mezi pěstiteli uhlídat. Problematice palmového oleje se u nás věnuje organizace Koalice proti palmovému oleji, na jejímž webu je možné nalézt mnoho dalších informací.