Kde sehnat nejčerstvější plodiny? Pěstujte si je sami!

12. 4. 2017

Pěstovat se dá (a má) také ve městech! Městské zahradničení nabývá na popularitě všude po světě a ani restaurace nezůstávají pozadu. Pěstovat si vlastní bylinky či zeleninu můžete vevnitř i venku, horizontálně i vertikálně, na střeše i ve sklepě. Jaké jsou výhody vlastní produkce, co všechno se dá jednoduše pěstovat a jak na to?

Vařit v restauraci z vlastních surovin je ideálním modelem. Máte 100% kontrolu nad kvalitou, nemusíte nic shánět a dovážet na dlouhé vzdálenosti, vše je čerstvě utržené a plné chuti. Málokteré restauraci se však povede k takovému modelu dospět, tím spíše těm ve městech. Nemusíte však disponovat rozlehlými pozemky, abyste se mohli do pěstování vrhnout, zejména pokud začnete s bylinkami a jinými nepříliš náročnými druhy rostlin. I když tak pokryjete jen malou část objemu, který vaše kuchyň spotřebuje, může se jednat o zajímavé ozvláštnění jídelního lístku.

Pěstování v interiéru

Málokterá restaurace disponuje využitelným venkovním prostorem, je však mnoho způsobů, jak pěstovat přímo v interiéru. Využít můžete téměř jakéhokoli místa, které rostlinám zajistí základní podmínky k životu. Dají se instalovat různé„vertikální zahrady“ a závěsné systémy, které mohou plnit nejen funkci produkční, ale rovněž okrasnou, a sloužit v prostoru restaurace jako dominující estetický prvek.

Velmi elegantním řešením pro pěstování vevnitř jsou hydroponické systémy, v nichž rostliny nerostou v půdě, ale v živném roztoku. Pokud máte k dispozici nevyužité sklepní prostory, investujte do umělého osvětlení a vybudujte „pěstírnu“, jakou mají například v restauraci Jam and Co. Nebo ve sklepě vysaďte houby, v Esce takto úspěšně pěstují hlívu.

Interiér má své výhody i nevýhody, jak shrnuje odborník na „jedlou bižuterii“ Vít Janouš, který ve sklenících za Prahou pěstuje okrasné rostliny a bylinky pro nejlepší pražské restaurace. „Pěstování v interiéru je (hlavně přes zimu) vhodné z toho důvodu, že je tam stálá a vysoká teplota. A nevhodné z toho důvodu, že je tam právě ta stálá a vysoká teplota. Na což velká část rostlin jednoduše není zvyklá. Obecně bych se proto orientoval hlavně na rostliny, které rostou rychle, můžete je sklízet průběžně a nebude vás mrzet, když je po měsíci spotřebujete nebo vyhodíte a zasadíte jiné. Ideálním adeptem je například rukola nebo různé druhy listové hořčice, například mizuna,“ sdílí své zkušenosti.

Pěstování venku

Pokud máte k dispozici alespoň malý prostor venku, například předzahrádku či dvorek, neváhejte a pusťte se do sázení. V případě, že nemáte přímý přístup k půdě, můžete využít různé nádoby, vyvýšené záhony, kaskády či slaměné balíky. Pokud zahrádku doplníte o vlastní kompost, máte nejen způsob, jak naložit s bioodpadem z kuchyně, ale rovněž zdroj hnojiva pro své záhonky.

Velkým trendem městského zahradničení jsou rovněž zahrady na střechách. Například newyorské „zelené střechy“ jsou inspirací městům po celém světě a v New Yorku je hned několik restaurací, které na vlastních budovách pěstují širokou škálu plodin.

Nenáročné druhy

Když už se rozhodnete do pěstování pustit, s jakými druhy byste měli ideálně začít? Samozřejmě je lepší učit se na druzích méně náročných na péči i okolní podmínky. Z bylinek se mezi poměrně nenáročné řadí například bazalka, petrželka, pažitka, koriandr, máta či šalvěj. Nemusíte se bát zkusit ani listovou zeleninu. Třeba špenát, kadeřávek a hlávkový salát nepotřebují tolik světla, jsou však náročnější na prostor.

Pokud můžete použít hlubší nádoby s vyšší vrstvou substrátu, zkuste brambory, mrkev nebo ředkvičky. Pro maximální využití prostoru volte také druhy, kterérostou do výšky nebo se pnou – například rajčata, fazolky, okurky nebo hrášek. Z ovoce jsou ideálním adeptem jahody. Nemusíte však zůstávat jen u klasického ovoce a zeleniny, skvělou ozdobou interiéru i talířů mohou být jedlé květiny, jako třeba fialky, růže nebo brutnák lékařský, jehož květy chutnají jako okurka.

Nezapomeňte na klíčky

Pokud si na pěstování netroufáte, nebo na něj nemáte dostatek prostoru, zkuste klíčky! Klíčení je tím nejjednodušším způsobem, jak „nechat něco vyrůst“. Klíčit se dá široká škála plodin, od luštěnin přes obiloviny až po semínka různých druhů zeleniny, například ředkvičky.

„Klíčky můžete udělat třeba i z hořčičného semínka, které se normálně používá v kuchyni. Nebo třeba fenyklu. Každé semínko má v sobě na těch prvních pár dní svého života dostatek živin, takže vyklíčí téměř na čemkoli. Potřebuje jen vlhkost a světlo. Pokud však budete chtít zkusit naklíčit třeba koření, které máte v kuchyni, může se stát, že bude mít nízkou klíčivost, protože je již několik let staré. Je proto dobré vybírat semínka určená na klíčení podle data spotřeby,“ radí Vít Janouš.

Co rostliny potřebují

Nároky na pěstování se samozřejmě liší plodina od plodiny, je tudíž nutné si specifika každé z nich důkladně nastudovat. Naprostá většina rostlin se však neobejde bez dostatečného přísunu světla. Měly by být vystaveny minimálně šesti hodinám přirozeného světla, případně čtrnácti hodinám umělého. V interiéru jsou proto ideálním umístěním okno, zimní zahrada či skleník.

Zohledněny by měly být také nároky na teplotu, pro většinu běžných rostlin platí v interiéru teplota okolo 20 °C přes den a 15 °C v noci. Vaše výpěstky se samozřejmě neobejdou také bez vody, kvalitního substrátu, u kterého je nutné rozlišit mezi venkovním a pokojovým, a občasného přihnojení.

Aby se rostlinám dařilo, je dobré popřemýšlet také nad jejich kombinováním a umístěním. Příkladem mohou být běžně používané bylinky. Středomořské druhy, jako například rozmarýn, oregano, levandule, majoránka, šalvěj a tymián, mají rády sušší půdu a hodně světla. Naopak bazalka, petrželka a koriandr potřebují intenzivnější zálivku a daří se jim i na stinnějších místech.

Je třeba také předem zjistit, zda jsou rostliny, které plánujete sázet, jednoletky, dvouletky nebo trvalky, a jak dlouho vám tudíž vydrží, případně jak často budete muset vysazovat nové, abyste je měli stále k dispozici.

Proč pěstovat vlastní plodiny?

  • Vlastnoručně vypěstované plodiny sice vyžadují váš čas a energii, ve výsledku však vyjdou podstatně levněji, než kdybyste je koupili od jiného pěstitele.
  • Využijete zdánlivě nevyužitelné prostory a přispějete malým dílkem ke zvýšení potravinové soběstačnosti ve vašem městě.
  • Čerstvě utržené plodiny jsou plné chuti, vůně a živin.
  • Máte nad plodinou plnou kontrolu, a tudíž i záruku kvality.
  • Můžete experimentovat a vysadit plodiny, které nejsou běžně k dostání a které nebude mít nikdo jiný v okolí.
  • Pro mnoho lidí je práce na zahradě, s hlínou a rostlinami, ideální relaxační aktivitou a mnohdy i zábavou.
  • Jedlé rostliny v interiéru či exteriéru vypadají a působí skvěle a mohou mít i vzdělávací rozměr směrem k zákazníkům, zejména dětem.
  • Rozšíříte městskou zeleň.
  • Šetříte obalové materiály a emise z dopravy.
  • Jedná se o skvělou reklamu pro váš podnik.

Článek v originále vyšel v Magazínu Storyous.

Zdroj fotek: Storyous